طرح کاروان صنایع دستی ایران

طرح کاروان صنایع دستی ایران

شرکت تعاونی حامیان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ایرانیان جهت استفاده بهینه از همه امکانات و بکارگیری توام پتانسیل بخش دولت و خصوصی و داشتن برنامه هدفمند بلند مدت برای حضور در نمایشگاهها و هدایت تولیدکنندگان داخلی به بازارهای جهانی و بین المللی اقدام به ارائه طرح (( کاروان صنایع دستی ایران )) نموده تا با برنامه ریزی دقیق و رصد مستمر و پردازش اطلاعات با بالاترین کیفیت و تحت مدیریت واحد اقدام گردد.

اهداف طرح

 1. ترویج صنایع دستی در منظر عمومی مردم
 2. ایجاد بازارهای جدید و توسعه بازارهای موجود (اعم از داخلی و خارجی )
 3. افزایش تولید و رونق کسب و کار هنرمندان صنایع دستی
 4. خلق ایده های جدید و به کار گیری خلاقیت در اعمال سلایق مردم مناطق مختلف در تولیدات صنایع دستی
 5. معرفی هنرمندان و تولید کنندگان برتر به بازارهای بین المللی
 6. دست یافتن به استاندارد جامع کیفی
 7. ایجاد بانک اطلاعاتی کامل و عرضه صنایع دستی سایر استانها در استان محل اجرای طرح به منظور ایجاد بازار پیوسته از نظر محصول

اجراء طرح :

طرح کاروان صنایع دستی در ۴ سطح به شرح ذیل به مرحله اجرا در می آید:

 • ویژه شهر تهران
 1. برگزاری نمایشگاه در فرهنگسراها و مراکز فرهنگی شهر تهران : طبق هماهنگی بعمل آمده با سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در تمامی فرهنگسراها و مراکز فرهنگی تحت نظر این سازمان نسبت به برگزاری نمایشگاه صنایع دستی اقدام می گردد.
 2. برگزاری نمایشگاه در سازمان ها و وزارتخانه ها و بانک ها : این طرح جهت بازدید و خرید پرسنل مراکز مذکور و جهت تأمین هدایای مورد نیاز مراکز بالا بصورت دوره ای برگزار می گردد.
 • طرح استانی 
 1. طرح در مناسب ترین فضای مراکز استانی از حیث بیشترین تردد جمعیت و دسترسی آسان و ترجیحآً در اماکن فرهنگی با مشارکت مستقیم اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان به اجرا در می آید.

در طرح استانی جهت معرفی ظرفیعتهای استانی ۸۰% از پتانسیل داخل استان و ۲۰% از ظرفیعت خارج استان مشارکت می نمائید.

مدت زمان اجرای هر نمایشگاه یک هفته می باشد که قبل از شروع نمایشگاه تبلیغات گسترده ای در سطح استان انجام می پذیرد.در طول برگزاری طرح با برگزاری جشنواره شامل اجرای موسیقی سنتی آئین ها و رسوم محلی و برگزاری مسابقات و اهداء هدایای نفیس جهت جذب مخاطب بیشتر اقدام می گردد.

*این طرح در هر استان در زمان برگزاری تقویم و سالیانه تکرار می گردد.

طرح مذکور در هر ماه حداقل در ۳ استان برگزار می گردد.

حداقل فضای اجرای طرح ۵۰۰ متر و قابل افزایش متناسب با امکانات زیر ساختی استان می باشد.

 • طرح ملی

با توجه به تجربیات بعمل آمده در استانهای کشور و تحلیل داده های آماری خروجی از اجرای طرح در استانها، این طرح سطح ملی با مشارکت هنرمندان منتخب صنایع دستی تمامی استانها در یک استان که ظرفیت اجرای طرح را داشته باشد به انجام اجرا می گردد.

 • طرح بین المللی

در صورت اجرای مطلوب و مورد رضایت طرح در سطوح بالا، کاروان صنایع دستی جهت برگزاری نمایشگاه و برنامه های جانبی در کشور های بازار هدف  صادرات صنایع دستی توسط شرکت حامیان برگزار گردد.

فرصت های پیش رو
حضور در نمایشگاه کاروان صنایع دستی ایران فرصت بسیار مناسبی است تا حاضران با تولیدات این هنر – صنعت فاخر آشنا شوند.
علاوه بر آشنایی با آخرین تولیدات، فرصت بی نظیری جهت ارتباطات حرفه ای ایجاد میشود و حاضران و بازدیدگنندگان ین امکان را پیدا می کنند تا در ارتباطی مستقیم ، ضمن اعلام سلایق خود در بالا بردن کیفیت و کمیت تولیدات به هنرمندان کمک نمایند.
همچنین با توجه به حضور مدیران عالیرتبه دولتی و نیز مدیران عالیرتبه نهادهای عمومی، فرصت بسیار مناسبی برای مذاکره و همفکری با آنان وجود خواهد داشت.
برگزاری چنین رویدادی در کنار یک پتانسیل تجاری بادرنظر گرفتن سطح این نمایشگاه و نیز سطح خبری شدن و رسانه ای شدن آن (در خبرگزاری ها ، روزنامه ها و شبکه های سیمای استانی و کشوری) که میزبان خوشنامان این عرصه بوده و همواره با سطح استقبالی بالا روبرو بوده است، میتواند ضمن معرفی شایسته مجموعه های تجاری همگام و حامی در ارتقاء و بالا رفتن مقبولیت هنری و ثبت ماندگار در اذهان عمومی موثر باشد.

جذب سرمایه
یکی از مهمترین دستاوردهای قابل انتظار از برگزاری این نمایشگاه، جلب توجه نهادهای مالی و سرمایه گذاری به قابلیت ها و فرصت های سرمایه گذاری در ایران است. کشور ما با داشتن سرمایه انسانی قابل توجه و زیرساخت های مناسب و همچنین با توجه به امنیتی که در ایران نسبت به آشفتگی این روزهای منطقه وجود دارد و با توجه به قابلیت های بازار ایران، سود مناسبی را برای سرمایه گذاران فراهم نماید.